دانستنیهای سلامت
عفونت گوش میانی در بزرگسالان
img/daneshnameh_up/7/74/ear.1.JPG

مقدمه :

عفونت گوش میانی در کودکان شایع است،ولی گاهی بزرگسالان را نیز مبتلا می کند.

این بیماری خصوصا" در فصل زمستان و اوایل بهار شیوع دارد و به علت اینکه هم باعث گوش درد شدید و هم کاهش شنوایی می شود باید جدی گرفته شود،زیرا کاهش شنوایی خود باعث ایجاد تبعات دیگر مثل اختلال در یادگیری و حتی تاخیر در سخن گفتن خواهد شد. در هر صورت اگر بیماری به موقع تشخیص داده شده و سریعا" درمان شود،شنوایی تقریبا"همیشه به مقدار طبیعی خود باز خواهد گشت.از طرف دیگر، این بیماری به علت گسترش عفونت به ساختارهای اطراف خود می تواند عوارض وخیم دیگری مثل آبسه مغزی،عفونت استخوان پشت گوش (ماستوئیدیت) و یا مننژیت (التهاب پرده مغز) و...را به وجود آورد.بنابراین شناخت نشانه های آن و رساندن سریع فرد به پزشک برای جلوگیری از عوارض خطرناک لازم است.

دلایل ابتلا به عفونت گوش میانی :

انسداد (شیپور استاش) مثلا" در هنگام سرما خوردگی،حساسیت و یا سایر عفونتهای تنفسی در کنار حضور باکتری یا ویروس در گوش میانی باعث تجمع مایع (در اثر تولید چرک و ترشحات مخاطی) در گوش میانی و در پشت پرده صماخ می شود.هر چه حجم مایع تجمع یافته در گوش میانی بیشتر شود باعث بالا رفتن فضای گوش میانی و همچنین به بیرون برآمده شدن پرده صماخ و درد گوش و تورم آن می شود. در این حالت،ارتعاش پرده صماخ مختل شده و شنوایی کاهش می یابد.

گاهی در اثر فشار زیاد چرک،پرده صماخ پاره شده و چرک از گوش خارج می شود،ولی بطور شایع تر چرک و ترشحات در داخل باقی می مانند.حتی گاهی پس از اتمام دوره حاد عفونت نیز ترشحات در داخل گوش باقی می ماند و مزمن می شود.این ترشحات برای چندین هفته،چندین ماه و حتی چندین سال پس از عفونت حاد ممکن است،در گوش میانی باقی بماند و سبب برگشت های مکرر بیماری و همچنین اختلال در شنوایی شود.

نشانه های بیماری :

در نوجوانان و بالغان نشانه های زیر انتظار می رود :

1- احساس پری،سنگینی یا فشار در گوش

2- سرگیجه و اختلال در تعادل

3- تهوع و استفراغ

4- خروج ترشحات از گوش

5- کاهش خفیف شنوایی

6- درد عمقی و شدید گوش که معمولا" با تب همراه است

7- کاهش درد و فشار با پاره شدن پرده گوش

اقدامهای لازم :

* دادن مسکن جهت تسکین درد و درمان تب

* در صورت خروج چرک به بیمار توصیه شود گوش را با فتیله گذاری خشک کند

* مراجعه به پزشک

آموزشهای لازم :

1- نحوه فتیله گذاری: گوش را حداقل سه بار در روز خشک کند،فقط از پارچه تمیز و جاذب آب استفاده کند.(پارچه را لوله کرده در گوش قرار دهد وقتی خیس شد آن را خارج کند و تا خشک شدن کامل گوش فتیله را به طور مکرر عوض کند.)

2- عدم استفاده از هر نوع شیء نوک تیز برای تمیز کردن گوش

3- بکار بستن تمهیدات لازم جهت پیشگیری از عفونت مجاری تنفسی فوقانی (مثل پوشش مناسب در فصول سرد سال-رعایت نکات بهداشتی)

4- استراحت و پرهیز از قرار گرفتن در معرض دود سیگار     

|+| نوشته شده توسط علیرضا در شنبه نوزدهم آذر ۱۳۹۰ ساعت 21:49 |